3 gün 3 gece Sünnet

Şahit olduğum ilk helikopterli düğün, neredeyse 20 sene önceydi. Kız çocukluk arkadaşım ve komşum, oğlan memleketin şöhretli ve ağır abi/babalarından birinin ürünü.

Büyük oğlu. Bu önemli. En büyük çocuk ve de erkek çocuk meseleye fazladan ehemmiyet katıyor bu tip ailelerde. İlk oğlanın ‘mürüvvetini görme’nin manası da, şaşaası da büyük. Uğruna helikopter tutulacak kadar.
O düğüne helikopterle gelen gelin-damat değil, yüce bir sanatkârdı: Gece başka sahnesi olmasına rağmen abi/babayı, aradaki hatırlı/heybetlileri kıramayan İbrahim Tatlı-ses, programından apar topar helikopterlenip Büyük Kulüp’e indirilmişti.

Kitle gayet başka, ama gösteriş tıpatıp aynıydı.Şimdi sırasının geldiğini düşünenler de onlar işte: Tesettürlü bir başın altında vücuduna sımsıkı oturan tuvaletiyle frapan, sahnede oynamaktan çekinmeyen iddialı bir anne.

 Biri başı örtülü, diğeri kabarık saçları taşlı taçlı, kolları da açık, ama ikisi de hemen göze çarpan iki abla: Beytiye ve Fahriye. Belediye başkanlığını beğenmeyen, milletvekilliği talep eden, bu uğurda paraları saçmakta beis görmeyen, bir sonraki mürüvvet için de eli F16’yla artıran bir baba: İsmail Dengiz. 11 yaşındaki (Oralar için geç değil mi?) Tahsin’in sünnetiyle ortaya çıktılar ama çoklar.

Geçen yaz Kandilli Adile Sultan’daki Borsa’ya yemeğe gittiğimiz bir pazar akşamı, çok benzer bir sünnet düğününe uzaktan da olsa şahitlik etmiştik. Aynı model tesettürlü ama frapan tuvaletli bir anne, helikopter değilse de  tahtırevanla getirilen bir sünnetlik oğlan, deli barkovizyon gösterileri, ışık ve lazer oyunları, bitmez havai fişekler… En ağır pardösü muhafazakârlığından en derin çatal müstehcenliğine müthiş bir davetli çeşitliliği… Aryadan valse, poptan türküye afallatan bir müzikal yelpaze… Anlatması zor seviyede eklektik, rüküş, kitsch bir hal…
Düze çıkmak için bazen nasıl dibe vurmak gerekiyorsa, galiba normalleşmek için de önce patlamak icap ediyor.

 

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&ArticleID=895628&Yazar=NUR%20%C7%DDNTAY%20A.&Date=18.11.2009&CategoryID=96

 

Paylaş